Bir konut yaşamak için alınsa da yatırım aracı olarak da görülüyor. Bu nedenle konutun ileride satılması durumuna karşı değer kazanmasına önem veriliyor. Hatta kiraya verilme durumunda ise ne kadar gelir getireceği de hesaba katılıyor. İşte bu nedenlerle tüketici özellikle 1+1 dairelere yöneliyor. Konut projelerinde en çok bu daire tipleri ilgi görüyor ve daha çabuk satılıyor. Çünkü bu tip dairelere yatırım yapmanın bazı avantajları bulunuyor. 1+1 dairelere yatırım yapmanın en önemli avantajı kısa sürede verilen parayı geri kazandırması. Yani bu tip daireler kiraya verildiğinde satın alma bedelini kısa sürede karşılayabiliyor.

Bu nedenle 1+1 daireler uzun vadede konut sektöründe önemli bir yatırım aracı olarak talep görmeye devam ediyor. Konut olarak tercih edildiği gibi home-ofis olarakta kullanılmakta. Metrekaresi büyük olan daire tiplerine göre daha hızlı kiraya verilebiliyor. Alanı büyük olan konut tiplerine göre çok daha az aidat (metrekareye göre aidat hesaplanan durumlarda) çok daha az enerji tüketimi gibi düşük giderlere sahip olması nedeniyle ekonomik bir yaşam sunuyor.

1+1 daireleri kimler tercih ediyor?
· Bölgeye yakın ticari kuruluşların; merkez ofis, finans, satın alma, satış birimlerinin üretim sahasının dışında tutulma isteği.
· Konum olarak bölgedeki tek ticari arsa olması nedeni ile özel avukat, doktor, diş hekimliği, mimarlık, turizm, proje vb. ofislerin açılması için en doğru yer olması. · İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlere üniversite eğitimi almak için gelen üniversite öğrencileri için bu tip daireler oldukça kullanışlı oluyor. Özellikle öğrenciler okullarına kolay ulaşım olanağına sahip ve ihtiyaçlarını kolay tedarik edebilecekleri bölgelerde bulunan 1+1’leri tercih ediyor.
· Yoğun çalışan, yalnız yaşayan, yeni evliler ya da tek çocuklu aileler bu tip dairelerde yaşamayı tercih ediyor.
· Yabancı işadamları ve çalışanlar 1+1’lerde yaşamayı tercih ediyor.
· Belli bir süreliğine büyükşehirlerde yaşamak durumunda olan memurlar bu tarz dairelere ilgi gösteriyor.
· Ofis ve ev ihtiyacını aynı çatı altında karşılamak isteyenler de bu tip daireleri tercih ediyor.
· Yatırım değerinin yüksek olması ve kısa zamanda kendisini amorti etmesinden dolayı yatırımcılar.